Ceny nieruchomości w USA mogłyby wzrosnąć, jest coraz mniej osób, które nie są zdolne do spłacania kredytu hipotecznego

Ceny domów i mieszkań w Stanach Zjednoczonych mogłyby zacząć wzrastać w trzecim kwartale tego roku. Jest coraz mniej osób, które nie są zdolne do spłacania swoich kredytów hipotecznych i nieruchomości dzięki temu stają się bardziej dostępne, stwierdził Shaun Donovan, sekretarz Housing and Urban Development (Rozwój miast i budownictwa mieszkalnego).

"Jest bardzo prawdopodobne, że będziemy zauważać dalszy spadek sygnifikacyjny," powiedział Donovan CNN. "Kwestią jest, kiedy zaczniemy zauważać stabilny wzrost. Według niektórych nastąpi to już pod koniec lata lub jesienią," dodał.

Sprzedaż domów i mieszkań wzrosła w sześciu z ubiegłych dziewięciu miesięcy a liczba właścicieli nieruchomości, którzy nie są zdolni do spłacenia swoich zobowiązań, obniżyła się, powiedział Donovan v CNN. Jego zdaniem ceny nieruchomości będą wzrastały w zależności od tego, czy spada liczba osób niespłacających kredyty hipoteczne. "W długookresowej prognozie jest więc dobry okres do zakupu," nadmienia Donovan. Nabycie nieruchomości w USA jest jego zdaniem bardziej dostępne, niż było to w poprzednim pokoleniu.

W maju tego roku wzrosła liczba umów kupna na już posiadany przez kogoś majątek o 8,2 procent, miesiąc wcześniej przeciwnie zanotowano spadek o 11 procent, poinformowała Krajowa Asocjacja Maklerów Rynku Nieruchomości pod koniec czerwca. Oddzielna analiza maklerów z Chicago objęła sprzedaż już istniejących nieruchomości, która wynosiła 96 procent wszystkich zakupów. Ta w maju osiągnęła najmniejszą wartość w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Ceny domów i mieszkań spadły w kwietniu o cztery procent w porównaniu z poprzednim rokiem, co wg indeksu S&P/Case/Shiller stanowi największy spadek w ciągu 17 miesięcy.

Według szacunków w kwietniu nie spłacano 1,7 milionów kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych, a maklerzy oczekiwali, że w najbliższym czasie ponownie wejdą na rynek. Ta liczba to 18 procent poniżej maksimum – przestano spłacać mniej pożyczek i sprzedawało się, więc mniej nieruchomości "w zagrożeniu finansowym", poinformował CoreLogic Inc.

Lista cieni majątku

Tak zwaną listę cieni majątku przedstawiał pięciomiesięczny zapas przy obecnym tempie sprzedaży, podała Santa Ana, kalifornijska agencja nieruchomości. Wykaz majątku jest jakimś barometrem zdrowia rynku nieruchomości. Domy, których właściciele nie są w stanie spłacać, są sprzedawane po niższych cenach, a spadająca cena odradza od kupna, powiedział główny ekonomista CareLogic Sam Khater.

Według Donovana ci, którzy pożyczają, narzucają kolejne absurdalne wymagania dla tych, który chcą pożyczyć. Zgodnie z rządowym Federal Housing Administration zwiększyła się minimalna opłata za zakup domu.

"Nie możemy przesadzać. Nie powinniśmy iść tak daleko, abyśmy uniemożliwili zakup nieruchomości tym, którzy naprawdę chcą zostać właścicielami," jest przekonany Donovan. Według niego w żadnym przypadku kupujący nie powinni mieć przesadnych oczekiwań magicznego wzbogacenia się w ciągu jednej nocy. "Możemy wrócić do sytuacji, że jest to dobra inwestycja i że uda się na tym za niejaki czas zarobić określone pieniądze."

Więcej informacji w sprawie zakupu nieruchomości w USA.

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: