Ceny nieruchomości w Grecji wciąż spadają

Z najnowszych analiz Greckiego Banku Centralnego wypływa, że pomimo niewielkiej poprawy sytuacji gospodarczej kraju, znów doszło do znacznej obniżki cen nieruchomości w Grecji.

W trzecim kwartale odnotowano 9,9% spadek, co w efekcie oznacza, że w czasie kryzysu ceny ogólnie spadły o jedną trzecią. W Grecji właścicielami nieruchomości jest aż 80% wszystkich obywateli, co znacznie wpływa na zamożność gospodarstw domowych, które obecnie dość szybko ubożeją.

Na początku kryzysu ceny pozostawały stabilne. Największy spadek odnotowano w 2010 roku i latach kolejnych jako następstwo kryzysu zadłużenia, który dotknął niektóre kraje śródziemnomorskie. W 2010 roku było to -4,7%, a w kolejnych dwóch latach -5,5/-11,7%.

Wynika to z połączenia kilku czynników, w tym zmniejszenia dochodów, wysokiego bezrobocia i znacznego wzrostu podatków. Jeden z komentatorów wytknął zasadniczy błąd w systemie greckim: „W Wielkiej Brytanii podatki wykorzystywane są na przykład do naprawy dróg i poprawy funkcjonowania infrastruktury miejskiej, natomiast w Grecji wzrost podatków nie ma widocznego wpływu na poprawę infrastruktury, co z kolei wpływa na negatywne podejście Greków do tego typu rozwiązań.”

» Zapraszamy do zapoznania się z ofertą nieruchomości w Grecji.

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: